Skupina ČSOB spustila druhý ročník soutěže Zelená obec roku. Přihlášku do soutěže je možné podat do 17. března prostřednictvím webových stránek www.zelenaobecroku.cz.
Soutěž je stejně jako v loňském roce otevřena všem obcím, které se angažují v environmentální oblasti, udržitelném fungování a mají odpovědný postoj k životnímu prostředí. Vítězné obce získají ocenění Zelená obec roku a až 300 tisíc korun pro svůj další rozvoj. Speciální kategorií soutěže je pak Sociální počin roku a nově také Zelená obec roku – statutární město. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne společně s odbornou konferencí 13. června 2024 v pražském ČSOB Kampusu. Záštitu nad soutěží převzalo Ministerstvo životního prostředí, Svaz měst a obcí České republiky a Rada pro šetrné budovy.
„V ČSOB dlouhodobě bereme potřebu vnímání zelených otázek a dopadů na klima jako celospolečensky důležité téma, a proto jsme se rozhodli v této soutěži pokračovat a letos jsme spustili její druhý ročník,“ říká Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Vztahové bankovnictví. „Je důležité ocenit obce, které umí pracovat a fungovat způsobem, který dbá na ochranu životního prostředí a vytváří příjemné prostředí nejen pro své obyvatele, ale i pro firmy, které v té obci působí. Byl bych rád, kdyby tato soutěž vedla ke vzájemné inspiraci. Aby další a další obce viděly pozitivní efekty v tomto přístupu, stavěly se moderně k různým výzvám a snažily se o celkovou spokojenost svých obyvatel,“ doplňuje Ján Lučan.
„Zelené obce jsou pro mne obcemi budoucnosti. Mají neuvěřitelný potenciál měnit svět kolem nás, dělat ho lepším pro nás i naše děti, a motivovat další. Zelené obce a města rád poznávám i při mých častých výjezdech do krajů. Oceňuji vizionářství těch starostek a starostů, kteří využívají širokého spektra dotací Ministerstva životního prostředí a investují například do obnovitelných zdrojů energie a na ně napojených energetických společenství, do úspor energií, nízkoemisní dopravy. Víc využívají odpad jako zdroj materiálů nebo energie, chytře hospodaří s vodou, adaptují své obce na změnu klimatu, sází na zeleň. Chce to odvahu, energii a vizi, které si zasluhují prestižní cenu této soutěže s dobrou tradicí,“ vyjadřuje svou podporu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: „Obce procházející zelenou modernizací mají v Ministerstvu životního prostředí dobrého partnera. Snažíme se je maximálně podporovat. Finančně a také i poradenským servisem a šířením dobré praxe. Zavedl jsem koncem loňského roku novinku – online webináře pro starosty a zastupitele, vzbudily velký ohlas stovek účastníků.“
„Jsem rád, že máme další ročník této soutěže, v níž se nám daří zviditelňovat záslužné projekty z environmentální oblasti a udržitelného fungování obcí. Za důležitou novinku považuji vznik nové kategorie Zelená obec roku – statutární město. Jde o kategorii pro větší města, kterých je v Česku celkem 27. Na rozdíl od menších obcí si mohou dovolit investovat do skutečně velkých projektů, proto je také fér k nim přistupovat samostatně,“ říká Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin.
Projekt Zelená obec roku získal v loňském roce od Hospodářských novin významné ocenění ESG Počin roku v bankovnictví a umístil se na prvním místě. O vítězi rozhodla veřejnost v online hlasování.
Přihlášení do soutěže je možné v termínu od 17. ledna do 17. března. Stačí se registrovat přes jednoduchý formulář na webových stránkách www.zelenaobecroku.cz, kde jsou k dispozici i detailní informace k samotné soutěži.
Přihlášené obce bude hodnotit odborná porota složená ze zástupců firem, obcí, ministerstva životního prostředí, architektů a odborníků. V porotě nově zasedne Karel Kotoun, zakladatel společnosti Green0meter, platformy zaměřené na podporu udržitelného podnikání. K dalším porotcům patří například ministr životního prostředí Petr Hladík, ekolog Martin Bursík či výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. Architektka Eva Jiřičná přijala roli patronka soutěže.
V loňském prvním ročníku se na prvním místě v kategorii do 1 000 obyvatel umístila obec Hostětín, v kategorii nad 1 000 obyvatel město Slavičín a vítězem speciální kategorie Sociální počin roku se stala obec Záměl. Vítězové si rozdělili výhry v celkové výši 1,3 milionu korun, a navíc získali poukaz na poradenskou konzultaci od ČSOB Advisory nebo EU Centra.