Karel Šulc
Spread the love

Pouze malá část Čechů má komplexní a systematický přístup k řízení svých financí. Na zajištění na stáří začínají často myslet až na prahu důchodu, odhalil průzkum společnosti Swiss Life Select. Přestože obavy o finanční stabilitu mezi lidmi přetrvávají, většina populace nemá jasně definovaný dlouhodobý finanční plán.

Průzkum provedený na přelomu února a března 2025 na vzorku 1040 respondentů ve věku 18–65 let ukázal, že pouze 13 % lidí má propracovaný finanční plán zahrnující dlouhodobé cíle, spoření a investice. Dalších 46 % se omezuje jen na plánování běžných výdajů domácnosti a 12 % lidí neplánuje své finance vůbec. Navíc 7 % respondentů ani neví, co si pod pojmem finanční plán představit.

„Češi často podceňují důležitost dlouhodobého finančního plánování. Na zajištění na důchod je třeba myslet už od mladšího věku a spoléhat především sami na sebe, nikoli na stát či rodinu. Naše zkušenosti ukazují, že lidé často odkládají přípravu na důchod, což s sebou přináší rizika v pozdějších letech,“ upozorňuje Karel Šulc, generální ředitel Swiss Life Select.

Největší obavy: nemoc, ztráta práce a inflace
Z výsledků průzkumu vyplývá, že Češi nejvíce obávají vážného onemocnění nebo úrazu (64 %) a ztráty zaměstnání či bankrotu podnikání (58 %). Mezi další hrozby, které by mohly ovlivnit jejich finanční situaci, patří inflace (38 %) a také obecný vývoj české ekonomiky (38 %). Obavy z válečných konfliktů a jejich dopadů uvedlo 26 % respondentů.

Naopak odchod do důchodu jako riziko pro finanční stabilitu označilo pouze 8 % dotázaných. Význam této obavy se však liší podle věkových skupin – zatímco mezi mladšími respondenty (18–26 let) tento faktor zmínila jen 4 %, u starší generace (54–65 let) to bylo více než 14 %.

Finanční rady: Partner, poradce a ověřené zdroje
Češi se při hledání finančních informací a rad chovají poměrně zodpovědně. Nejčastěji se obracejí na partnera či partnerku (26 %), finančního poradce (32 %) nebo čerpají informace z webů finančních institucí (27 %). Rodinné příslušníky volí jako zdroj informací 20 % dotázaných. Sociální sítě a influenceři jsou mezi Čechy v této oblasti stále okrajovou záležitostí, což odpovídá doporučení České národní banky, která varuje před přeceňováním rad tzv. finfluencerů.

„Opatrný přístup Čechů ke zdrojům informací je pozitivním signálem. Preferování odborníků a ověřených zdrojů minimalizuje riziko špatných rozhodnutí nebo dezinformací,“ dodává Karel Šulc.

Koncept „Švýcarská renta“ jako řešení
Společnost Swiss Life Select zaznamenala zvýšený zájem o svůj koncept přípravy na důchodové období nazvaný „Švýcarská renta“. Tento model pomáhá lidem vytvořit si spolehlivý finanční základ pro důchodové období a nabízí dlouhodobou stabilitu. Swiss Life Select rovněž pravidelně zveřejňuje ukazatele, jako je Swiss Life Hypoindex® nebo Index českého investora CII750, které mohou sloužit jako cenné nástroje pro správu financí.

Češi by měli začít plánovat včas
Závěry průzkumu jasně ukazují, že Češi by měli věnovat více pozornosti dlouhodobému finančnímu plánování. Klíčem k finanční stabilitě není pouze spoléhat na rodinu či stát, ale především na své vlastní strategie, které zahrnují spoření, investice a přípravu na důchod. S podporou odborníků a ověřených zdrojů mohou lidé lépe čelit rizikům a zajistit si klidnější budoucnost.

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *