Vlastimil Divoký
Spread the love

Podle ERV čeští turisté loni cestovali méně, ale utráceli více. Itálie se překvapivě stala nejoblíbenější destinací a poprvé sesadila z trůnu tradiční favority.

Zájem Čechů o zahraniční cesty v roce 2024 mírně klesl. Podle údajů Českého statistického úřadu podnikli čeští turisté celkem 7,5 milionu cest do zahraničí, což představuje meziroční pokles o 4 %. Přestože cestovali méně, utráceli více – průměrné výdaje na jednu delší zahraniční cestu vzrostly o 10,2 % na 18 524 korun.

„Nárůst výdajů je důsledkem vyšších cen zájezdů, ubytování a dalších služeb. Současně opět zdražila zdravotní péče, což mělo za následek i vyšší cenu škod z cestovního pojištění,“ vysvětluje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Itálie šokující jedničkou, Chorvatsko propadlo

Největším překvapením roku 2024 se stala Itálie, která se poprvé v historii stala nejoblíbenější destinací Čechů. Navštívilo ji 796 tisíc českých turistů, což představuje nárůst o 25 %. Itálie tak překonala nejen Slovensko, ale i dlouhodobě nejoblíbenější Chorvatsko, které obsadilo druhé místo. Do Chorvatska vyrazilo 674 tisíc Čechů, což je o 17,3 % méně než v předchozím roce.

Cestovky na vzestupu, letadla rekordně obsazená

Podíl Čechů, kteří v roce 2024 vyrazili na delší cestu individuálně, se snížil na 55 %. Naopak podíl dovolených s cestovními kancelářemi vzrostl na 45 %, což potvrzuje jejich rostoucí oblibu.

„Zájezdy organizované cestovkami nabízejí pohodlí a jistotu, protože cestovatelé mají vše zařízeno. To jim umožňuje soustředit se na odpočinek. Tento typ dovolené je pak obzvlášť oblíbený u rodin s dětmi,“ dodává Divoký.

Letecká doprava je stále populárnější. Téměř polovina všech delších zahraničních cest byla realizována letecky, což představuje historický rekord. Nejvíce Čechů na dovolenou létalo do Řecka, které mělo podíl 18,2 % ze všech leteckých cest.

Pracovní cesty: Méně časté, ale delší

Zajímavým trendem je propad služebních cest o 23 % oproti roku 2023 a dokonce o 44 % oproti roku 2019. „V posledních čtyřech letech vidíme úbytek jak manažerských pracovních cest, kde se jednání často přesouvají do online prostředí, tak těch manuálně zaměřených. Zajímavostí je však výrazné meziroční prodlužení pracovních cest z 3,1 na 5,1 dní,“ uzavírá Vlastimil Divoký.

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *