Evropský průmysl ovlivnily vysoké spotřebitelské ceny a drahé energie
Spread the love

Růst HDP a pokles inflace. Takový je podle analytiků společnosti Coface očekávaný scénář vývoje české ekonomiky v roce 2025. Coface dlouhodobě monitoruje ekonomické klima ve 160 zemích světa. Českou republiku přitom pravidelně řadí mezi země s nadprůměrně dobrým podnikatelským prostředím.

Stejně jako loni, i letos představuje největší riziko pro pozitivní vývoj v Česku stagnující německá ekonomika, kam směřuje třetina českého exportu. Vzhledem k tomu, že na pětině našeho globálního vývozu se podílí automobilový průmysl, pozitivní bilance roku 2025 bude záviset také na oživení poptávky Evropanů po automobilech.

Barometr rizik společnosti Coface podává pravidelný přehled o stavu podnikatelského prostředí ve 160 zemích světa. Navíc kvartálně přezkoumává rizika ve 13 hlavních odvětvích ve 28 zemích, které představují zhruba 88 % světového HDP. Podle analytiků Coface je Česká republika dlouhodobě stabilní zemí, a v tomto trendu bude pokračovat i v roce 2025. Celkově dobré hodnocení mírně sráží napětí na politické scéně. Naopak pozitivně je hodnocen otevřený trh a stabilní podnikatelské klima.

„Růst české ekonomiky dosáhne v roce 2025 úrovně kolem 1,5 až 1,8 % a bude tažen především spotřebou domácností, která bude stabilně růst díky pokračujícímu růstu reálných mezd a relativně nízké inflaci,“ říká Martin Procházka, ředitel úpisu rizika pro Českou republiku a Slovensko ze společnosti Coface. „Očekáváme pozvolné oživování ve stavebnictví, kde silnějšímu růstu brání ne zcela funkční stavební řízení, ale pozitivně působí klesající úrokové sazby i růst kupní síly.“

Strojírenství zrychlí, automobilový průmysl zbrzdí, potáhnou maloobchod a potraviny

„Ode dna by se v letošním roce mohlo odrazit české strojírenství a kovovýroba, nicméně k celkovým číslům pravděpodobně přispějí spíše negativně,“ říká Martin Procházka. Průmyslová výroba bude minimálně v první polovině roku dále klesat. Výzvou zůstávají vysoké ceny energií, nepříznivý vývoj v Německu a obchodní politika Spojených států amerických.

Nejvíce ovlivní výkon české ekonomiky v roce 2025 automobilový průmysl. Vzhledem k tomu, že vozidla tvoří 21 % tuzemského exportu, je to logické. „Zatímco loňská čísla průmyslu ovlivňoval náš nejsilnější segment automotive pozitivně, už ve druhém pololetí loňského roku ztrácel svoji dynamiku a v letošním roce lze očekávat mírný pokles,“ predikuje Martin Procházka.

Obecně lze říct, že ve znamení výzev bude rok 2025 právě pro evropské automobilky. Zatímco v Česku se segment automotive přesunul z kategorie středního rizika do vysokého, západoevropské automobilky se propadly do oblasti velmi vysokého rizika. Naopak pozitivní trend sleduje české potravinářství, farmacie a maloobchod. Ty Coface hodnotí jako odvětví s malým až středním rizikem.

Světový růst, americká nejistota, evropská stagnace

  1. vydání barometru rizik společnosti Coface se věnuje také globálním očekáváním pro rok 2025. Ten se ponese ve znamení pokračující divergence mezi USA a Evropou, zvýšených rizik pro rozvíjející se trhy a přetrvávajících geopolitických nejistot. Celosvětový ekonomický růst predikují analytici na stejné úrovni jako loni – tedy 2,7 %. Hlavní nejistotou je dopad ekonomické a zahraniční politiky nové americké administrativy.

„Klíčové bude sledovat vývoj obchodní politiky Spojených států, kde by případné zavedení cel a deliberalizace světového obchodu zasáhly českou, exportně orientovanou ekonomiku nejsilněji z celé EU,“ varuje Martin Procházka.

Ačkoli globálně se očekává stabilní růst, v eurozóně bude posun omezený, s výzvami zejména v sektorech výroby a stavebnictví, kde ukazatele zatím nenaznačují oživení. Navzdory klesající inflaci může nedostatek důvěry obyvatel negativně ovlivnit spotřebu. Růst bude pravděpodobně slabý v Itálii a zejména v Německu. Francie, která si v roce 2024 vedla lépe než její sousedé díky veřejným výdajům a olympijským hrám v Paříži, by měla v roce 2025 také zpomalit. Situaci neprospěje ani možné zhoršení situace na trhu práce v důsledku propouštění a uzavírání továren, stagnace investic navzdory klesajícím úrokovým sazbám či bezprecedentní nedostatek financování největších evropských ekonomik.

Z pohledu segmentů se bude těšit nejklidnějšímu prostředí farmacie. Ve všech sledovaných regionech je jí predikováno nejnižší riziko. Dobře si povede také potravinářství a energetika, resp. výroba a zpracování paliv. Na opačném konci je stavebnictví a textilní výroba s vysokou rizikovostí napříč regiony. Optimálně na tom nebude ani metalurgie a dřevozpracující průmysl. Zatímco zpracování kovů má alarmující perspektivu v západní Evropě, dřevaři by měli být obezřetní ve střední a východní části našeho kontinentu. Kapitolou sama pro sebe je automobilový průmysl. Poptávka po osobních automobilech v roce 2024 stagnovala a výrobní ukazatele naznačují, že produkce ztrácí dynamiku ve většině zemí regionu. Evropský automobilový průmysl se v roce 2025 bude muset vypořádat zvýšené konkurenci z Číny a nejistotě na americkém trhu.

Celkově lze říci, že ekonomická situace v Evropě zůstává křehká a nejistá. Evropské země budou muset hledat cestu, jak v nadcházejícím období podpořit ekonomický růst a stabilitu. „K pozitivnímu vývoji může napomoci například rozhodnutí evropských států k vyšším investicím do obrany,“ naznačuje jednu z možností Martin Procházka.

Zdroj: Coface

By admin

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *