Kolize na svahu tvoří podle statistik zhruba desetinu všech zimních škod a bývají mnohonásobně dražší než škody z běžných úrazů či onemocnění.
Například v Itálii je proto pojištění odpovědnosti ze zákona povinné a lyžaři často už při nákupu skipasů musí doložit, že jej mají sjednané. V opačném případě jim hrozí pokuta v rozmezí 100–150 euro.
Nejčastější příčinou srážek vzniklých na sjezdovce je nepřiměřená rychlost, kvůli níž se pak dva lyžaři či snowboardisté nestihnou vzájemně vyhnout. Dochází k nim zejména v rizikových místech na svahu, kdy lyžaři zastaví pod hranou sjezdovky a stanou se pro ostatní zcela neviditelnými. Dalšími krizovými místy jsou úseky, kde dochází ke křížení sjezdovek nebo spodní část svahu u lanovky. „Často se také stane, že se lyžař rozjede od kraje sjezdovky, aniž by se před tím rozhlédl, a nad ním jedoucí lyžař ho srazí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Prevenci před srážkami na sjezdovkách výrazně napomáhá dodržování pravidel FIS, které zahrnují bezpečnou volbu jízdní stopy, ohleduplné předjíždění, opatrné vjíždění na tratě a vyhýbání se zastavování na nepřehledných místech. Přestože by tato pravidla měl znát každý lyžař a snowboardista, v Česku je zná pouze 28 % lidí.
Po srážce nejde jen o náklady na léčení
Češi lyžující v zahraničí si často neuvědomují, že při srážce na svahu vzniká řada komplikací, které zvyšují celkovou výši škody. Už samotná lékařská péče je v alpských zemích, kde v horských střediscích převažují soukromé kliniky, o hodně dražší než u nás. Horská služba během zásahů využívá převážně helikoptéry, jejichž vzlet vyjde na 100-150 tisíc korun. Součástí mohou být také náklady „nelékařského“ charakteru. „Dnes je například v Rakousku běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie či soud pak až následně rozhoduje o viníkovi nehody,“ říká Vlastimil Divoký.
Tamní lyžaři mají s těmito případy a jejich řešením mnohem větší zkušenost než my Češi. K výlohám na právníky se přidávají další položky jako ušlý zisk či bolestné zraněného. Běžně se tak stává, že náklady na léčení poškozeného jsou jen tou menší částí celkově vyplacené sumy.
Milionové škody jsou v případě srážky běžné
Důležitost pojištění odpovědnosti potvrzuje případ klienta ERV Evropské pojišťovny z minulého roku. „Čtyřiatřicetiletý muž vyrazil s kamarády na hory do Rakouska, kde nechtěně srazil staršího pána. Ten si zlomil stehenní kost a vrtulník ho musel transportovat do nemocnice, ze které ho pustili až po třech týdnech. Po čase se ozval jeho právník a chtěl peníze jako odškodnění za trvalé následky, kdy požadoval 1,8 milionu Kč. Vzhledem k tomu, že šlo o oprávněné požadavky, uhradili jsme tuto částku právě z pojištění odpovědnosti,“ říká Vlastimil Divoký.
Nemáte pojištění odpovědnosti? V Itálii riskujete pokutu
Zvláštní pozornost by měli věnovat především ti, kteří se chystají na lyžování do Itálie. Od ledna 2022 je totiž povinností každého lyžaře nebo snowboardisty, který navštíví italská lyžařská střediska, mít sjednané pojištění občanskoprávní odpovědnosti.
„To znamená, že musíte mít uzavřené pojištění proti škodám, které byste mohli způsobit třetím osobám. V případě kontroly, která nastává nejčastěji už při nákupu skipasů, jste povinni doložit, že toto pojištění skutečně máte. Pokud jej neprokážete, hrozí vám pokuta až 150 euro,“ upozorňuje Vlastimil Divoký. U ERV Evropské pojišťovny je proto již řadu let pojištění odpovědnosti součástí všech cestovních pojištění a k rozšíření jeho platnosti i na zimní sporty, k nim stačí sjednat připojištění zimních nebo rizikových sportů.