Banky v Česku v roce 2024 financovaly úvěry na bydlení za 305 miliard korun. Z toho klienti skupiny ČSOB, lídra financování bydlení, uzavřeli hypotéky za 63,2 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření za 11,2 miliardy korun. Více než polovinu hypoték u ČSOB si sjednali mladí do 36 let, vyplývá z dat a odhadů skupiny ČSOB.
„Trh s bydlením má za sebou úspěšný rok. Česká ekonomika se odrazila ode dna a zaměstnancům opět rostou reálné mzdy. Zájem kupujících podpořil pokles průměrných úrokových sazeb hypoték, odložená poptávka a obnovený růst cen nemovitostí. V roce 2024 jsme pomohli financováním k lepšímu bydlení 26 600 domácnostem. Lidé mají opět chuť bydlet ve vlastním a já věřím, že v tomto roce pomůžeme k bydlení i dalším klientům,“ shrnuje Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.
Celkový objem hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření by se mohl v roce 2025 pohybovat kolem hodnoty 349 miliard korun. „Pokud se nestane v ekonomice nic neočekávaného, tak by se mohly sazby hypoték pro klienty dále snižovat. Hypotéky se ovšem financují zejména z víceletých zdrojů, jejichž sazby jsou pod vlivem vývoje hlavních světových ekonomik jako jsou USA nebo eurozóna,“ dodává Miroslav Zetek, místopředseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.
Ceny nemovitostí rekordní
Většina klientů v očekávání budoucích výhodnějších sazeb nyní volí fixaci hypoték na tři roky a níže, takových je kolem 95 procent, zatímco ještě do roku 2022 mělo devět z deseti klientů fixaci na pět a více let. Český nemovitostní trh se vrátil k růstu a kopíruje vývoj v Evropě. Ceny domů už jsou na vrcholu a u bytů je cenový rekord z třetího čtvrtletí 2022 na dosah. Češi už se proto stále více poohlížejí po nemovitostech v zahraničí, k čemuž lze využít financování pomocí ČSOB Hypotéky bez hranic.
Už každá třetí z nově uzavřených hypoték v ČSOB Hypoteční bance byla v roce 2024 určena na financování nízkoenergetických domů a bytů a tento podíl se patrně bude zvyšovat. „Jedním z důležitých témat jsou v rámci vlastního bydlení jednoznačně i energetické úspory. Energeticky šetrné nemovitosti mají nižší náklady na provoz, a tak jsou pro domácnosti častou volbou,“ poukazuje Martin Vašek.
Roste zájem o digitální podpis
V závěru roku 2024 pak byla každá pátá hypoteční smlouva v ČSOB Hypoteční bance podepsána pomocí tzv. kvalifikovaného elektronického podpisu nejvyšší úrovně. Elektronické podepisování zavedla ČSOB spolu s katastrálním úřadem jako první na trhu. Dlouhodobým cílem je kompletní online proces zřízení hypotečního úvěru.
Další digitální inovací je zjednodušené řešení pro podání daně z nemovitostí, kde ČSOB Hypoteční banka klientům v pilotním provozu rozesílá podklady elektronicky už v prvních týdnech ledna. „Díky našemu digitálnímu řešení nemusí klient nic složitě vyhledávat ve své smlouvě nebo na katastru, protože má vše přehledně na jednom místě,“ říká Miroslav Zetek.
Bydlet lze i s minimem vlastních prostředků
Už zhruba 54 procent všech nových hypoték si v ČSOB v roce 2024 pořídili mladí do 36 let, což je meziroční významný růst. Mladým navíc nově vychází vstříc startup Ownest, který ve spolupráci s ČSOB nabízí možnost bydlet ve vlastním i bez naspořených zdrojů, stačí mít jen tři procenta z kupní ceny bytu. Klienti pak mají dva roky času na to, aby dospořili vlastní zdroje v minimální výši 10 % z ceny nemovitosti, která platí pro klienty do 36 let věku, zatímco už ale bydlí ve svém novém bydlení, kde platí zatím pouze běžný nájem. Po dospoření k financování koupě bytu, a po uplynutí lhůty, mohou využít i hypotéku.
Úvěry ze stavebka jsou doménou regionů
Takřka čtyři z deseti nezajištěných úvěrů ze stavebního spoření byly určeny na financování úsporného bydlení. „Úvěry ze stavebního spoření si berou nejvíce domácnosti z menších měst a vesnic. Tam máme přes sto tisíc klientů, zatímco v Praze a krajských městech je to kolem 20 tisíc,“ konstatuje Ladislav Neuhäuser, místopředseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny.
ČSOB Stavební spořitelna má za sebou první rok poskytování dotačního poradenství. Její odborníci pomohli od března do listopadu 2024 téměř 8 tisícům lidí zorientovat se v možnostech, které nabízí dotační program Nová zelená úsporám a speciální zvýhodněné úvěry ze stavebního spoření. V centru pozornosti byl dotační titul “Oprav dům po babičce,” na jehož dofinancování můžou klienti ČSOB Stavební spořitelny získat mimořádně výhodnou roční úrokovou sazbu. Ta se se začátkem nového roku snížila dokonce na atraktivních 2,18 procenta (z původních 3 procent). V portfoliu ČSOB Stavební spořitelny pak bylo vloni zpracováno celkem 560 žádostí o zvýhodněný úvěr navázaný na dotační program Oprav dům po babičce. Celkový objem u těchto žádostí o zvýhodněné úvěry byl cca 965 milionů korun. Služby praktického internetového ‚Průvodce úspornou rekonstrukcí‘ na odkazu uspornebydleni.csob.cz loni využilo přes 27 tisíc uživatelů.
Skupina ČSOB je jednička ve financování bydlení na českém trhu, která umí řešit všechny typy potřeb klientů pod jednou střechou, včetně zdánlivě nestandardních nákupů nemovitostí. Celkový objem portfolia hypotečních úvěrů činil na konci loňského roku 416 miliard korun a úvěrů ze stavebního spoření na 118 miliard korun.