Spread the love

Zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu bylo nejsilnější za posledních pět měsíců, když se index PMI snížil z 46,0 na 44,8 bodů. To je výrazně horší výsledek, než se kterými počítala i tržní prognóza RB.

Očekávali jsme stagnaci na listopadové úrovni, ale je zřejmé, že situace v průmyslu se zatím nelepší a budoucí výhled rovněž není příznivý,“ uvedl analytický tým Raiffesenbank.

Hlavním problémem je i nadále slabá poptávka, která se navíc dále propadá. Výroba se opět snížila, ačkoli její tempo bylo nejnižší za posledních pět měsíců. Byl zaznamenán také další pokles nových zakázek, ač mírnější než v předchozím měsíci, stále ale výrazný. Tím pádem se snížila rozpracovanost již přijatých zakázek na nejnižší úroveň od ledna 2024.

Pokračuje nelichotivá situace na hlavních exportních trzích (Německo) a také v důležitých odvětvích (automotive). Nižší poptávka je mimo jiné způsobena zhoršujícími se predikcemi klientů ohledně jejich potřeb v dalších měsících. Vzhledem k tomuto vývoji a volným kapacitám se firmy rozhodly optimalizovat své výrobní procesy a dále snižovaly stavy svých zaměstnanců. I přesto ale firmy optimismus neopouští a věří v lepší zítřky. Ekonomická důvěra byla na nejsilnější úrovni od září.

Ceny vstupů rostly jedenáct měsíců v řadě, a to zejména díky rostoucím cenám potravin a dopravy. Díky nízké poptávce opět klesla ochota firem nakupovat vstupy, přesto bylo evidováno pozdější dodání objednávek. Nicméně prodlevy byly nejmenší od července. Firmy dále využívaly své dříve nahromaděné zásoby, ať už v případě materiálů či hotového zboží. V případě materiálů se vyskladňovalo nejvyšším tempem v tomto roce a v případě hotového zboží dokonce nejvíce od listopadu 2016. Celkově tempo růstu nákladů tak vzrostlo jen nepatrně a bylo nejslabší od května. Firmy se nadále drží strategie, že nepropisují rostoucí náklady do prodejních cen. Ty se snížily již třetí měsíc v řadě. Nadále pokračuje snaha o povzbuzení prodejů, proto je v mnoha případech domluvena i individuální sleva pro konečného zákazníka.

Krize českého průmyslu pokračuje a nic na tom nezměnil ani konec minulého roku. Průmyslová výroba zřejmě propadne druhý rok v řadě a ani vyhlídky do dalších měsíců nejsou nejoptimističtější. Ačkoli očekáváme mírné oživení v letošním roce, rizika směrem dolů se dále kupí.

Zcela klíčový bude vývoj v německém průmyslu, na kterém je ten český do značné míry závislý. Predikce pro ekonomiku Německa ale nejsou zrovna růžové a je otázkou, nakolik ji ovlivní případná cla uvalená novou americkou administrativou.

Autor: Martin Kron, analytik

By admin

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *