České pojišťovny pokračují v podpoře dlouhodobé péče a plánují vytvořit síť center dlouhodobé péče. To první, v Chodové Plané na Tachovsku, by mělo první klienty přijmout již v roce 2025. Záměr podpořila i Vláda ČR.
Vláda ČR a České asociace pojišťoven v úterý 26. listopadu podepsaly Memorandum o společném úsilí v oblasti zvýšení kapacit a zlepšení podmínek pro fungování systému dlouhodobé péče o osoby s omezenou soběstačností. To navazuje na stávající aktivity českých pojišťoven v oblasti péče o nesoběstačné. „Mám radost, že jsme dnes uzavřeli memorandum, které povede k tomu, že pojišťovny investují do výstavby 20 nových domovů pro seniory s celkovou kapacitou 2500 lůžek. Pomůžou s potřebou péče o seniory a osoby s omezenou soběstačností v různých krajích ČR. Je to dobrý příklad spolupráce veřejného a soukromého sektoru, který přispěje k řešení dlouhodobé péče v Česku,“ uvedl ke spolupráci premiér Petr Fiala.
„Pojišťovny si uvědomují, že stárnutí populace bude mít vážné socioekonomické dopady a s touto problematikou chceme a umíme pomoci. A když v naší zemi úspěšně podnikáme, měli bychom se o tento úspěch podělit, a budeme budováním domovů spolupracovat na řešení problematiky stárnutí populace. Proto jsme se jako sektor rozhodli pro tuto dlouhodobou investici, která zvýší počet lůžek pro seniory a přispěje k zajištění důstojného stáří pro naše občany,“ uvedl prezident ČAP Martin Diviš.
O stárnoucí populaci se stará rodina, v zařízeních chybí lůžka
V sociálních zařízeních přitom podle odhadů chybí až 40 tisíc lůžek. Bez nové výstavby se navíc situace bude zhoršovat. podle demografických prognóz totiž vzroste do 15 let počet osob v některém ze čtyř stupňů nesoběstačnosti ze stávajících 360 tisíc na dvojnásobek, v roce 2060 by to mohl být více než milion. „Ztráta soběstačnosti vyvolává velké obavy u 70 % Čechů. Bojí se nedostatku prostředků i toho, že budou svému okolí na obtíž. Péče o rodinné příslušníky není výjimkou, řada z nás má s péčí o blízké přímé zkušenost a ví, jak je psychicky i fyzicky náročná. Získat místo v zařízení pro dlouhodobou péči je přitom velmi náročné a zdlouhavé,“ připomíná Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven a České kanceláře pojistitelů. Podle průzkumů o nesoběstačného člena rodiny plně pečuje každý pátý, v průměru 37 hodin týdně.
České pojišťovny se proto rozhodly vytvořit síť center dlouhodobé péče a přispět tak k řešení problému. „Naším plánem je vytvoření minimálně 20 domovů pro seniory po celé České republice s minimální celkovou kapacitou 2,5 tisíce lůžek do 10 let. Bude se tak jednat o strategickou investici, která bude sice nízkozisková, ale s vysokým akcentem na kvalitu péče,“ vysvětlil Jan Matoušek.
První Centrum v Chodové Plané
O rozšiřování sítě center dlouhodobé péče se bude starat stejnojmenná společnost. Ta se zaměří na výstavbu a renovaci nemovitostí určených k provozu domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. „Naším cílem je budovat komerčně udržitelný projekt, který má za cíl stanovit benchmark odpovědné kvalitní péče za rozumné ceny. Nechceme budovat žádné domovy pro úzkou vrstvu těch, co si je mohou dovolit,“ uvádí David Pospíšil, ředitel Centra dlouhodobé péče.
První projekt je již nyní realizován v zámku Chodová Planá na Tachovsku. První klienti by mohl přijmout již v roce 2025. „Naše domovy budou zahrnovat nejen kvalitní zdravotní a sociální péči, ale i další služby, např. wellness centrum, veřejnou kavárnu, kulturní a komunitní akce. Počítáme i s parky a zahrádkami včetně terapeutických zvířat,“ upřesňuje David Pospíšil. Započaly také přípravy renovace objektu v Dolních Břežanech. Ten by měl být k dispozici klientům na konci roku 2026.
Proti nesoběstačnosti se lze i pojistit
Pojišťovny přitom již nyní nabízejí specializované pojištění pro případ nesoběstačnosti, které navíc od roku 2024 spadá mezi produkty s možný daňovým odpočtem až 48 tisíc korun za rok. Aktuálně je možné si ho sjednat u tří pojišťoven a další tento produkt připravují.
Zdroj: ČAP, Tomáš Pavlík