Senioři dnes představují 37 % všech cestovatelů a jejich zájem už dávno nesměřuje jen na tradiční destinace. Stále častěji je lákají exotické lokality, zejména díky přímým letům do vzdálenějších destinací. S přibývajícím věkem však rostou i zdravotní rizika, a proto musí starší cestovatelé počítat s vyššími náklady na zdravotní péči.
Cestování už dávno není pouze záležitost mladých. Počet cestovatelů v seniorském věku stále roste a očekává se, že tento trend bude i nadále pokračovat. V roce 2019 tvořili senioři až 46 % celkového počtu cestovatelů, avšak během pandemie tento podíl klesl na pouhých 16 %, což bylo důsledkem nejen omezeného cestování, ale také vysokého rizika, kterému senioři čelili v souvislosti s koronavirem. Dnes se však počet seniorských cestovatelů více než zdvojnásobil a jejich zájem o objevování nových destinací a zážitků zůstává silný.
„Lidé v pokročilém věku cestují celý rok, přičemž často volí méně frekventované termíny mimo hlavní sezónu. Oblíbené jsou pro ně zářijové a říjnové pobyty u moře, kdy nejsou omezeni letními prázdninami,“ říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer.
Kromě tradičních destinací, jako je například Egypt, Turecko, Bulharsko, Španělsko či Madeira, stále více seniorů vyhledává také exotičtější místa, která je přitahují svou jedinečnou atmosférou a bohatou kulturou. „Zájem starších cestovatelů o tyto vzdálené destinace, jako jsou Madagaskar, Thajsko, Zanzibar nebo Dominikánská republika, roste především díky pohodlným letům přímo z Prahy či regionálních letišť právě do těchto vzdálených lokalit,“ říká Klára Divíšková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.
Velkým lákadlem pro seniory je také dostupnost českých služeb a aktivit přímo v destinaci. „Senioři, kteří s námi cestují, vítají přítomnost českých delegátů, což jim dodává pocit pohodlí a jistoty. Animační programy v češtině navíc umožňují plně si užít dovolenou bez jazykových bariér,“ dodává Lucie Hasman, tisková mluvčí cestovní kanceláře Blue Style.
Nejen moře a exotika, ale také atraktivní vlakové zájezdy do Švýcarska, jednodenní adventní výlety do Rakouska, Německa či Polska, nebo lázeňské pobyty v Maďarsku nebo Slovinsku si mezi seniory získávají stále větší oblibu. Senioři dnes stále častěji vyhledávají aktivní dovolenou. „Místo pasivního odpočinku chtějí poznávat nové okolí, prozkoumávat památky, přírodní krásy a místní kulturu,“ říká Petr Kostka, tiskový mluvčí cestovní kanceláře EXIM tours.
Je však důležité nezapomínat na odpočinek. Po intenzivním objevování je ideální si dopřát chvíli relaxace, ať už ve wellness centru či četbou oblíbené knihy. Vyvážení aktivního programu s časem na odpočinek může nejen pomoci lépe načerpat energii a předejít možným zraněním, ale také umožní více si užít celkový zážitek z dovolené.
Při cestování by senioři měli dbát na několik důležitých věcí. Obezřetnost je na místě, zejména pokud se chystají do exotických destinací s extrémně vysokými teplotami. Je vhodné zvážit návštěvu těchto zemí raději mimo hlavní turistickou sezónu. Před cestou je vhodné se poradit s lékařem, a samozřejmostí by mělo být i sjednání cestovního pojištění.
Cestování bez pojištění se může pořádně prodražit
S přibývajícím věkem se zvyšují jak zdravotní rizika, tak cena za zdravotní péči. Průměrné náklady na léčbu klienta ve věku 70 a více let jsou více než dvojnásobné ve srovnání s dospělými ve věku 18 až 69 let.
„Cestovat v pokročilém věku bez cestovního pojištění znamená podstupovat značné riziko. U starších lidí je totiž zcela běžné, že jednotlivé zdravotní potíže bývají doprovázeny dalšími, takže i z banálních problémů mohou vzniknout případy, které jsou z pohledu zdravotní péče velmi komplikované a nákladné,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Cestovní pojištění pro seniory je určeno pro osoby ve vyšším věku, přičemž konkrétní věkovou hranici má každá pojišťovna stanovena jinak. „U nás v ERV Evropské pojišťovně považujeme za „starší dospělé“ klienty od dovršení 70 let a nabízíme jim upravenou variantu pojištění nebo individuální řešení. Do věku 69 let a 364 dní je pak uzavíráno zcela standardní pojištění za běžnou cenu,“ říká Vlastimil Divoký.
Vzhledem k zranitelnosti zdraví starších cestovatelů je důležité nezapomínat ani na sjednání pojištění storna zájezdu, které může poskytnout cennou ochranu v nečekaných situacích.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny