Spread the love

Bankovní rada ČNB potvrdila tržní očekávání, když snížila úrokové sazby o 25bb. Koruna bezprostředně po rozhodnutí mírně oslabila k úrovni 25,30 EUR/CZK, kde se však nacházela již ráno.

Přestože v posledních měsících dochází k nad očekávání rychlému opětovnému procitnutí inflačních tlaků, dosavadní vývoj v cenové oblasti spolu se stále slabým ekonomickým výkonem hovořil ve prospěch pokračování uvolňování měnových podmínek.

Na tiskové konferenci guvernér ČNB Aleš Michl zdůraznil význam tohoto rozhodnutí v kontextu stále značně restriktivních měnových podmínek, které působí negativně úvěrovou, ale i celkovou hospodářskou aktivitu. Snížení sazeb se dle guvernéra opírá o makroekonomickou prognózu, která mírný pokles sazeb implikovala. Je však zřejmé, že názory na současnou situaci nejsou v rámci bankovní rady jednotné, když jeden ze členů hlasoval pro stabilitu sazeb, jeden naopak pro jejich snížení až o 50 bb.

V nadcházejících měsících bankovní rada očekává zrychlení inflace vlivem opětovného růstu v kategorii potravin, přičemž jádrová inflace, a zejména inflace ve službách, zůstane zvýšená. Rozhodování na příštích zasedáních má být proto ještě opatrnější než dosud, kdy guvernér indikoval i případné přerušení cyklu snižování sazeb.

Bankovní rada bude dle Michlových slov reagovat nejen na základě vývoje standardních makroekonomických ukazatelů, ale také na geopolitické události a případnou materializaci svých rizikových scénářů, které zahrnují další útlum ekonomické aktivity eurozóny, ale i vyšší marže tuzemských obchodníků.

Bankovní rada ČNB

Zároveň byla představena nová makroekonomická prognóza, která z hlediska dynamiky působí spíše stagflačním směrem, kdy podle ní bude docházet k nižšímu růstu při vyšší inflace. V letošním roce prognóza opět reviduje růst HDP směrem níže, a to z 1,2 % na 1 %. Zároveň byl snížen i výhled do dalších let (2,4 % pro 2025 i 2026). Inflace v následujících měsících by přitom měla zrychlit z říjnových 2,8 % r/r až na 3,3 % v prosinci, na horizontu měnové politiky by pak dosahovala úrovně 2,2-2,4 %, přičemž v průběhu příštího roku ČNB počítá s průměrnou inflací až ve výši 2,6 % (vs předchozí 2 %). Většina bankoví rady tak v současnosti vnímá rizika pro inflaci směrem výše, spíše než rizika vedoucí k jejímu rychlejšímu poklesu.

Naopak v případě tržních úrokových sazeb 3M PRIBOR prognóza očekává rychlejší pokles než dříve, v příštím roce by měly v průměru dosáhnout 3,2 % a 3 % v r. 2026 (vs předchozích 3,8 %, resp. 3,3 %). V případě kurzu koruny se tak mění očekávaná trajektorie, kdy v roce 2025 by měl v průměru kurz činit 25,40, v r. 2026 pak 25,50 EUR/CZK (vs předchozích 25, resp. 24,70 EUR/CZK).

Měnově-politické rozhodnutí skončilo v souladu s očekáváními, tisková konference však i skrze novou makroekonomickou prognózu poukázala na inflační rizika, která by mohla na následujících zasedáních bankovní rady hrát ve prospěch pozastavení cyklu snižování úrokových sazeb.

Autor: RB, Vít Mikušek, analytik

By admin

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *