Objem nebankovního financování hardwaru a softwaru výrazně roste. V meziročním srovnání se letos navýšil až o 50 %. Na trojnásobek se pak meziročně zvedl objem financovaných projektů přímo v oblasti digitální bezpečnosti. Celkově financované projekty dosahují objemu v řádu miliard Kč ročně. Vyplývá to z údajů tuzemského lídra nebankovního financování firem, společnosti SG Equipment Finance (SGEF), dceřiné společnosti KB.
Hlavní důvody pro tak zásadní nárůst v posledním období jsou dva: 1) posilování kyberbezpečnosti a 2) ochrana interního datového prostřední firem při napojení stále rostoucího počtu zařízení z externího prostředí. Nebankovní financování firmy vyhledávají proto, že se často jedná o softwarové licence či správu a údržbu systémů, které není možné zaručit hmotným statkem. A právě v této oblasti je nebankovní financování, které nabízí SGEF, odpovídajícím řešením.
Nebankovní financování v oblasti IT rychle roste
„Objem námi financovaných zakázek přímo z oblasti kyberbezpečnosti narostl během posledních dvou let z přibližně 160 milionů na 500 milionů Kč ročně a tvoří až třetinu celkového objemu financovaných projektů z oblasti IT. Typickým klientem a koncovým uživatelem financovaných technologií je česká firma s lokálními vlastníky; případně klienty jsou také zprostředkovaně státní instituce či infrastrukturní společnosti a jejich dodavatelé IT řešení,“ říká Jaroslava Hlínová, manažerka programu financování IT technologií ve společnosti SGEF.
Hardware, software apod. obecně tvoří v České republice zatím jen kolem 2 % celkového trhu nebankovního firemního financování, zatímco v Evropě je to 30 až 40 %. Firmy v zahraničí vnímají technologie více jako spotřební materiál, který je nezbytný pro jejich efektivní provoz, proto na jeho pořízení volí cizí zdroje. České firmy začínají výhody tohoto přístupu postupně odkrývat, jak ukazují statistiky SGEFu, který je v této oblasti lídrem trhu. Zaměřují se na investice v oblasti software (podnikové licence od příjmu objednávek přes účetnictví až po skladovou evidenci), hardware (počítače, notebooky, servery, aktivní síťové prvky, periferní zařízení, telekomunikační zařízení) a kancelářské techniky (jednoduché a multifunkční kopírovací zařízení).
Díky příslušnosti ke skupině Société Générale disponuje SGEF profesionálním know-how a zkušenostmi v oblasti financování high-tech a je zapojen do programů spolupráce s předními domácími i mezinárodními dodavateli, jako je například společnost CISCO a další.
Stále více strategické práce z domova a z dalších míst mimo chráněné firemní prostředí
České firmy s rostoucím počtem kyberútoků, ale i s růstem popularity práce z domova, posilují digitální zabezpečení, které chrání firemní data a systémy před kybernetickým napadením zvenčí a umožňuje také práci z domu či z jiného místa mimo chráněné firemní datové prostředí s možností plného připojení ke všem interním systémům.
„Firmy si uvědomují, že by řadu klíčových zaměstnanců obtížně motivovaly, pokud by jim nenabízely benefit vzdálené či hybridní práce. Je to pragmatická reakce na vývoj, a proto investice do IT zabezpečení je vlastně investicí do lidských zdrojů. A zdaleka se nejedná jen o manažery – často jde o externí zaměstnance zpracovávající nejrůznější podklady, data, apod. Současně již řada z firem má zkušenost, že právě nebankovní financování je jednoduchý a efektivní způsob, jak na jedné straně zajistit maximální bezpečnost a efektivitu práce z mnoha míst a zároveň nezatěžovat zbytečně vlastní finanční zdroje,“ dodává Jaroslava Hlínová, manažerka programu financování IT technologií ve společnosti SGEF.