Vít Endler
Spread the love

Přes crowdfundingovou platformu Fingood investoři v prvním pololetí letošního roku proinvestovali o 16 % více než loni.

Crowdfunding investory nadále láká především na nadstandardní výnos, který se u Fingoodu momentálně pohybuje mezi 11 a 12 procenty. Platforma letos počítá s dalším růstem. 

  • Objem investic v 1. pololetí dosáhl 543 milionů Kč, meziročně o 16 % více
  • Průměrné zhodnocení pro investory přesáhlo 11,5 procenta
  • Celkem už přes Fingood do českých firem zamířilo téměř 2,5 miliardy korun, polovinu z investic už mají investoři vyplacenu zpět 

Čeští investoři v prvním pololetí letošního roku přes crowdfundingovou platformu Fingood investovali 543 milionů korun, meziročně o 16 % více. „Stále umíme nabídnout investiční příležitosti s dvouciferným hodnocením. To samozřejmě v době klesajících úrokových sazeb běžných produktů investory oslovuje, stejně jako garance fixní úrokové sazby po dobu až tří let. Na druhé straně nám nahrává i fakt, že banky se zatím příliš neženou do zlevňování firemních úvěrů,“ vysvětluje hlavní důvody růstu generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

Celkově od počátku činnosti tak už přes Fingood do českých firem zamířilo 2,5 miliardy korun. Zhruba 1,2 miliardy přitom už bylo vyplaceno na jistinách zpět. Fingood nabízí investice především do středně velkých českých firem, podporuje tradiční české značky či projekty podporující rozvoj ekonomiky i zaměstnanosti v konkrétním regionu, to vše při zachování striktní úvěrové obezřetnosti.

Nárůstu crowdfundingu nahrává i fakt, že banky zatím výrazné snížení úrokových sazeb ČNB nepromítly plně do úročení firemních úvěrových produktů. Průměrná úroková sazba firemního úvěru se tak stále drží kolem 8 procent, zatímco v minulosti byly firmy zvyklé i na sazby pod třemi procenty. „Firmy tak hledají nové způsoby financování. Nejčastější volbou je úvěrování v eurech, které ale nese kurzová rizika. Následuje právě crowdfunding, který se tak již stal standardním nástrojem financování pro firmy, o možnosti získání zdrojů touto cestou se tak zajímají i větší a stabilní firmy,“ vysvětlil Vít Endler.

Fingood se v 1. pololetí dále zaměřil na kvalitu svého úvěrového portfolia, i zde se odráží vliv úrokových sazeb držících se na vyšších úrovních. „Vysoké úrokové sazby brzdí ekonomiku, zasahují především cyklická odvětví citlivá na klientskou poptávku. I my u těchto klientů vidíme přetrvávající obavy z vývoje a opatrnost při zadlužování,“ dodal Vít Endler s tím, že i přes tyto negativní vlivy se objem klasifikovaných úvěrů u Fingoodu drží u úrovně 5 procent.

Důraz proto platforma i nadále klade na kvalitní zajištění investic. Podíl dvou nejlepších kategorií (úvěr zajištěn 100% nemovitostí nebo úvěr zajištěn 100 % kombinací bonitních zajišťovacích prostředků) se proti předchozímu období mírně zvýšil a dosáhl 80 % celkového portfolia.

Očekávaný větší pokles úrokových sazeb bude mít kromě kvality úvěrového portfolia i další pozitivní vliv. „Nižší úrokové sazby znovu zvedají zájem o hypotéky. Začíná se víc stavět a situace ve stavebním sektoru se stabilizuje. To umožňuje i menším developerům nabrat dech a zajímat se o nové investice, zhruba 70 % z našeho portfolia tvoří právě nemovitostní projekty,“ připomněl.

Fingood je jednou ze čtyř českých platforem, které od České národní banky získaly evropskou crowdfundingovou licenci. Ta mj. umožní expanzi do zahraničí, Fingood už zahájil kroky k rozšíření své působnosti. „První zemí naší expanze bude Slovensko, rádi bychom tam nabídli první investice ještě v letošním roce. Máme ale ambici později se prosadit i na velkých evropských trzích, jako jsou Francie nebo Německo,“ dodal Vít Endler. 

S Fingoodem nyní pravidelně investuje zhruba 12 tisíc investorů, průměrně investovaná částka na jednu investici činí 16 tisíc korun. Investorům už Fingood vyplatit na jistinách zpět více než 1,2 miliardy korun.

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *