Petr Mederly
Spread the love

Češi si oblíbili investování, zkušenosti s ním má již polovina z nich. I nadále však ve volbě, kam ukládat své finance, hrají u Čechů prim spořicí účty.

Oproti minulému roku klesl počet těch, kteří drží peníze pod polštářem nebo na běžných účtech. Vyplývá to z již čtvrtého ročníku průzkumu Generali Lví podíl společnosti Generali Investments. Lidé také v důsledku dění na finančních trzích a v aktuální ekonomické situaci začali více přemýšlet o tom, jak své úspory chránit

V České republice přibývá investorů. Zkušenosti s investováním má již polovina Čechů, za čtyři roky od vzniku projektu Generali Lví podíl se tak jedná o nárůst o více než osm procentních bodů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který proběhl v průběhu letošního dubna. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Češi přestávají držet peníze pod polštářem, lví podíl však nadále drží na spořicích účtech

I přes to, že Češi stále více přicházejí na chuť investicím, své finance stále ukládají také na spořicí účty. Loni je za nejvhodnější volbu pro uložení peněz považovalo 35 % lidí, letos je to již 37 %​. Oproti tomu drží Češi méně peněz pod polštářem nebo na běžném účtu. Také od ukládání peněz do nemovitostí Češi oproti loňsku ustoupili, a to z 15 % na necelých 13 %.

„Minulý rok patřil spořicím účtům a konzervativním finančním produktům, není tomu jinak ani letos. V době rekordních úroků na konzervativních produktech to není nic překvapivého. Stejně tak pokles popularity investic do nemovitostí, pod který se podepsaly stejně tak vysoké úroky. Přesto však pozorujeme pozitivní trend v tom, že stále více Čechů se seznamuje i s investicemi a chápou, že držet peníze v hotovosti není vhodným nástrojem pro uchování úspor,“ komentuje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

Jací jsou Češi jako investoři?

Čeští investoři jsou v rámci svých investic opatrní a v posledním roce tři čtvrtiny z nich přemýšlely více o tom, jak chránit svoje úspory. Před dvěma lety to bylo přitom o sedm procentních bodů méně. Oproti loňsku klesl počet Čechů, kteří investují do akcií, a to o 4 procentní body. Naopak citelně roste zájem o investice do drahých kovů​, investuje do nich již více než pětina českých investorů​. Prostřednictvím investičních brokerů investuje již 15 % lidí​.

„Mezi českými investory nadále vedou tradiční aktiva jako akcie či dluhopisy, i když do nich aktuálně investují relativně méně. Nicméně, jak vyplývá z průzkumu, dopředu se derou i alternativy, jako drahé kovy či ETF. Svou pozici si drží nemovitosti a lze proto očekávat, že současný pokles úrokových sazeb opět přesměruje pozornost investorů tímto směrem, neboť právě nemovitosti patří mezi aktiva, která by měla z poklesu úrokových sazeb nejvíce profitovat,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Mederly.

Jak si vedou v investování mladí lvi oproti zkušeným investorům?

Téměř polovina mladých lvů do 26 let nejčastěji investuje do akcií, do kryptoměn poté 29 % mladých. Naopak nejméně atraktivní pro ně jsou cizí měny či suroviny a energie. Nejčastěji investují mladí skrze investiční brokery, platformy nebo aplikace (31 %). Zkušení investoři naopak investují primárně prostřednictvím investičních fondů.

„Poslední čtyři roky byly pro české investory z ekonomického hlediska velmi turbulentní. Obliba investování začala u Čechů hned po koronavirové krizi v roce 2021, tehdy začalo nově investovat více než pětina z nich. Další změny přišly hned v roce 2022, a to v důsledku vypuknutí války na Ukrajině, kdy se o své úspory obávalo 62 % Čechů. Pokračovala rekordní inflace či výše cen energií, které donutily Čechy více přemýšlet nad správou svých financí, a i díky těmto událostem se z Čechů stávají investoři,“ dodává na závěr Petr Mederly.

 

 

 

 

 

 

 

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *