Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, a se splatností 25 let a při průměrné nabídkové sazbě 5,52 % p. a. činila v květnu 21 540 korun.
Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěru podle Swiss Life Hypoindexu pouze o půl procentního bodu. Cesta k levnějším hypotékám, a tedy i dostupnějšímu bydlení, je tak stále plná výmolů.
Průměrná nabídková sazba 5,52 % p. a.
Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu k 6. květnu mírně klesla na 5,52 % p. a. To je sice nejnižší sazba od května 2022, ale tímto nepatrným ponížením se průměrná sazba hypoték dostala nad hlavní úrokovou sazbu České národní banky.
„Česká národní banka na svém květnovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o další půlku procentního bodu na současnou hodnotu 5,25 % p. a. Banky přesto drží nastolený trend mírného poklesu úrokových sazeb. Toto tempo je způsobeno také tím, že si banky vytvářejí „polštář“ pro případy, kdy klient předčasně doplatí úvěr. Právě tyto situace řeší novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která zavedla strop pro poplatek za takové předčasné splacení. Bohužel zákonodárci nevyslyšeli návrhy ekonomů a snížili tento poplatek na takovou částku, která bankám nepokrývá náklady na zajišťování financí,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.
Proto si banky musí samy vytvářet rezervu. „Tuto rezervu si vytváří prostřednictvím vyšších základních sazeb hypoték a to pro všechny klienty. Přesto, že někteří odborníci hovoří o tom, že by úrokové sazby hypoték mohly začít stoupat, zatím se tak neděje a trend vykazuje předpovídaný velmi pozvolný pokles. Tento měsíc šlo o další 5 bazických bodů na současnou hodnotu 5,52 % p. a.,“ doplnil Jiří Sýkora.
Měsíční splátka se drží pod hranicí 22 tisíc korun
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,52 % p. a. byla v květnu 21 540 korun. Meziměsíčně klesla přibližně o 90 korun, od začátku roku zhruba o tisícovku.
Minulý měsíc jsme zveřejnili optimistický odhad, že by se splátka v případě tohoto vzorového příkladu mohla na konci roku dostat pod 19 000 Kč měsíčně. To je při zpětném pohledu, jak banky reagují na měnová rozhodnutí ČNB, v tuto chvíli příliš optimistická predikce. Je potřeba přijmout skutečnost, že úrokové sazby hypoték budou po delší dobu na vyšších úrovních.
U desetileté fixace sazby stouply
V dubnu poprvé po dvou letech úrokové sazby u všech fixací klesly pod 6 %. To už ale zase neplatí. U desetileté fixace nad 80 % LTV stoupla sazba v květnu na 6,01 % p. a. Mírně rostla i sazby u desetileté fixace pod 80 % LTV, a to z 5,77 na 5,82 p. a. Vzhůru šly ještě sazby u tří a pětileté fixace nad 80 % LTV. Ostatní mírně klesly, nejvýhodnější je nyní tříletá fixce pod 80 LTV s 5,25 % p. a.
ČNB bude snižovat sazby pomaleji, než se čekalo
ČNB představila novou makroekonomickou prognózu, která vůči únorové verzi předpokládá letos mírně nižší inflaci a naopak vyšší ekonomický růst v letošním i příštím roce. Ovšem výrazná změna se týkala prognózy vývoje úrokových sazeb, kdy nová prognóza na začátku příštího roku čeká sazby kolem 4 % (dosud 2,5 %). Prognóza již nedoporučuje rychlý pokles sazeb, ale připouští, že už na příštím zasedán (27. června) by úrokové sazby mohly klesnout jen o 25 bazických bodů.
Guvernér Michl na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rady preferuje pomalejší pokles sazeb, ale již rozdíl mezi bankovní radou a prognózou není tak velký, jako byl v únoru.