Bankovní sektor se dosud plně nevzpamatoval z důsledků globální finanční krize v roce 2008, což se odráží v ocenění jednotlivých bank a v tom, že jejich akcie zaostávají za hlavními akciovými indexy. Banky v Česku jsou přitom podle BCG výrazně výkonnější než ostatní banky v Evropě i regionu střední Evropy.
Důvodem je mimo jiné fakt, že české banky dokázaly udržet vyšší míru své ziskovosti. Pokud si však chtějí tuto ziskovost zachovat i v dalších letech, čeká je podle analýzy poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) řada náročných úkolů.
„Globální bankovnictví už není to, co bývalo. Bankám se většinou nepodařilo přizpůsobit své obchodní modely nové realitě, která zahrnuje přísnější regulatorní požadavky a nástup agilní fintechové konkurence. Zatímco náklady bank na provoz se obecně zvyšují, výnosy z tradičních obchodních modelů naopak klesají. I proto se většina světových a evropských bank obchoduje pod úrovní své účetní hodnoty,“ říká Jiří Švejcar, Partner a Associate Director ze společnosti Boston Consulting Group. Podíl bankovních akcií, které se obchodují pod svojí účetní hodnotou dosahuje celosvětově přibližně 75 %, v Evropě potom dokonce 86 %.
V Česku je situace poněkud odlišná. „České banky patří dlouhodobě pro zahraniční bankovní skupiny mezi nejziskovější dceřiné společnosti, čemuž odpovídá i jejich ocenění. Důvodů lepšího výkonu tuzemských bank je několik. Významným faktorem jsou nízké náklady na riziko. Podíl nesplácených úvěrů je dlouhodobě nízký jak mezi spotřebiteli, tak mezi firmami. Zároveň se tuzemským bankám daří u svých služeb stále držet slušné marže,“ říká Jiří Švejcar.
To potvrzují i srovnání některých důležitých ukazatelů. Například návratnost vlastního kapitálu činí u českých bank 14 % a oproti období před finanční krizí klesla o čtvrtinu. U evropských bank činí 8 %, což je téměř o dvě pětiny méně než před finanční krizí. A například na Slovensku klesla o necelou polovinu na cca 9 %. Celkový výnos pro akcionáře (TSR, růst ceny akcií plus dividendy) vzrostl od svých minim v roce 2008 v Evropě na více než trojnásobek, v Česku ale až na pětinásobek.
Banky čeká náročné období, nejen kvůli klesajícím úrokovým sazbám a přísnější regulaci
Přestože na tom jsou české banky poměrně dobře, nejsou imunní vůči výzvám, které trápí celý bankovní sektor. ČNB bude letos pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což znamená návrat k nižší ziskovosti vkladů. Přísnější regulace zase budou i nadále vyvíjet tlak na kapitálové požadavky bank a jejich rozvahy. Do toho se potýkají s rostoucími náklady na složitost a s rostoucími náklady na robustní a zastarávající IT systémy.
Zároveň budou v příštích letech čelit v souvislosti s klesajícími úrokovými sazbami České národní banky nižším ziskům a vyšší konkurenci ze strany fintechových společností a tzv. Big Tech společností, jako je Google či Apple. Ty už dnes na největších trzích nabízejí firemní financování a odsouvají banky do role pouhých poskytovatelů komoditních, jednoduchých bankovních služeb. Banky v Česku budou také v prvních liniích financování přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Podle výzkumu BCG bude v této souvislosti jen do roku 2030 potřeba financovat projekty ve výši 1,2 bilionu korun a většinu této částky budou financovat banky.
Banky by měly výrazně změnit pohled na svůj dosavadní byznys
„Bankovní sektor má dnes díky vysokým úrokovým sazbám možnost pustit se do některých změn, které měly přijít už před několika lety. Primárně jde o změnu obchodního modelu, který jde ruku v ruce s kompletní výměnou technologií, na kterých jsou banky postavené. To jim umožní obsluhovat i některé segmenty s vysokou přidanou hodnotou a vyššími maržemi, které dnes obsazuje především jejich fintechová konkurence,“ upozorňuje Jiří Švejcar.
V českém kontextu by se přitom banky podle BCG měly zaměřit na následující tři oblasti:
První oblast: transformovat se ve společnosti nabízející komplexní technologické produkty
V mnoha českých bankách končí životnost zastaralých technologických platforem a dostávají se do bodu, kdy je musí nahradit. „Pro banky bude zcela zásadní, jak k tomuto kroku přistoupí. Pokud chtějí v budoucnu uspět, musejí tento moment pojmout ne nejen jako výměnu technologií, ale jako příležitost k transformaci celé organizace a často i obchodního modelu,“ upozorňuje Jiří Švejcar. Banky si proto musí dát na této přeměně záležet, zapojit do ní celou organizaci (nejen IT) a dobře si rozmyslet, jakým způsobem budou technologie v budoucnu využívat. Mimo jiné by měly najít efektivní způsob, jak obsloužit klienty tou správnou kombinací technologie a osobního přístupu ve všech interakcích s bankou.
Druhá oblast: Optimalizovat svoji rozvahu a zajistit stálý přísun vkladů
Budoucí pokles úrokových sazeb ČNB u bank vyvolá tlak na vklady či investice, které dosud těžily ze současných vysokých sazeb. Vyšší regulace bude zároveň klást zvýšený důraz na rozvahy jednotlivých bank. Pro banky proto bude důležité udržet si přístup k pevné základně stálých vkladů a udržování jejich optimálního objemu. Spolu s vhodnou strategií zaměřenou na efektivní správu vkladů by se měly soustředit také na to, aby dokázaly efektivně spravovat a zvyšovat bohatství svých klientů a neztrácely v této oblasti svoji pozici na úkor investičních technologických platforem a dalších hráčů na trhu. Kromě konkurenceschopnosti svých nabídek se budou muset soustředit také na jejich digitalizaci a pozitivní zákaznickou zkušenost.
Třetí oblast: vybudovat silná partnerství i mimo finanční sektor
Jedním z úkolů, které čekají banky nejen v Česku, je efektivní rozšíření nabídky svých služeb a současné udržení primárního vztahu se zákazníky. Jinými slovy, aby se nestaly pouhou komoditou, zatímco vztah se zákazníky a jejich znalost připadne bigtechovým, či novým fintechovým hráčům. K tomu mohou dobře posloužit nejrůznější partnerství, ať už jde o společnosti v rámci finančního ekosystému, či mimo něj. V rámci této strategie by ale měly přejít na rychlejší a flexibilnější model partnerství, obvykle prostřednictvím vytvoření nových organizačních jednotek pro jejich vyhledávání, integraci a agilní řízení.
Tato partnerství, říkáme jim ekosystémy, se mohou zaměřovat na celou řadu oblastí, které jsou pro klienty důležité. Ať už jde o běžné nákupy, obhospodařování vozového parku, či třeba energetickou úspornost a soběstačnost.
Pokud banky uspějí, můžou výrazně zvýšit svoji ziskovost i hodnotu
Spolu s výše uvedenými oblastmi čeká banky ve světě i v Česku celá řada dalších výzev. Pokud je zvládnou, umožní jim to efektivněji obsluhovat tržní segmenty s velkou přidanou hodnotou i snížit provozní náklady a zvyšovat svoji ziskovost.
Banky mají dnes všechny předpoklady k tomu, aby tuto změnu zvládly. Čím dříve s ní přitom začnou, tím bude snazší a méně nákladná.
Boston Consulting Group
Společnost Boston Consulting Group spolupracuje s vedoucími představiteli byznysu a veřejné sféry na řešení jejich nejpalčivějších problémů a pomáhá jim maximálně využít příležitostí, které se jim naskýtají. Společnost BCG je průkopníkem v oblasti strategického poradenství s tradicí sahající do roku 1963. Dnes pomáhá klientům zavádět transformační přístupy, které přinášejí prospěch všem zainteresovaným stranám.
Zdroj: BCG